»
2011. június 16. csütörtök
Protestáns egyházi vezetők Brüsszelben
Tőkés László vallási ügyekért is felelős EP-alelnök 2011. június 15-én Brüsszelben fogadta a magyarországi protestáns egyházi vezetők Brüsszelben tartózkodó küldöttségét. A delegáció az Európai Egyházak Konferenciája (Conference of European Churches − CEC) képviseleti irodájának a szervezésében látogatott az európai fővárosba. Köszöntő beszédében Tőkés László örömét fejezte ki a nyolc egyházi vezető − dr. Huszár Pál, a Magyarországi Református Egyház zsinati világi elnöke, dr. Szebik Imre püspök, a Magyarországi Ökumenikus Tanács elnöke, Gáncs Péter, a Magyarországi Lutheránus Egyház püspöke, dr. Bóna Zoltán, a Magyarországi Ökumenikus Tanács főtitkára, dr. Mészáros Kálmán, a Magyarországi Baptista Egyház elnöke, Csernák István, a Magyarországi Metodista Egyház szuperintendense, Kalota József, a Konstantinápolyi Ökumenikus Patriárchátus magyarországi érseki helynöke− brüsszeli látogatását illetően, az egyházak és az európai intézmények közötti kapcsolattartás rendkívüli fontosságát. Az elmúlt időszakban több olyan rendezvényre is sor került, mely a Lisszaboni Szerződés 17. cikkelye alapján az EU intézményei és a különböző vallási közösségek közötti párbeszéd megvalósítását célozta. Példának okáért május 30-án az Európai Egyházi Vezetők Csúcstalálkozóját követően tartották Jerzy Buzek EP-elnök és Tőkés László alelnök irányításával az Európa Parlament és az egyházi vezetők közös fórumát, Gödöllőn utóbb pedig, június 2-3-án a soros magyar EU-elnökség égisze alatt a Keresztény-zsidó-iszlám párbeszéd című nemzetközi konferenciát rendezték meg. A magyar soros uniós elnökség hálaadó misével zárult június 14-én a brüsszeli Szent Mihály és Szent Güdül katedrálisban.
Az ezeken a találkozókon többször is kifejezett közös akarat értelmében rengeteg feladat vár megoldásra, hangsúlyozta Tőkés László. Az Európai Unión belül is rendkívül nehézkes egy olyan, a párbeszédet és együttműködést biztosító rendszert létrehozni, amely lehetővé teszi egyrészt a vallásközi, másrészt a politikai és az egyházi vezetők közötti eszmecserét. Azt sem szabad elfelejteni, hogy mind a mai napig a világ különböző országaiban szinte mindennaposak a vallási okokból elkövetett atrocitások, és ezen belül ijesztően magas − mintegy 75%-ot tesz ki − a keresztények ellen irányuló erőszakos cselekmények száma.
Ilyen szempontból a vallási és a nemzeti kisebbségiek sorsa igen hasonló. Erre szolgáltatnak számos példát a Magyarországgal szomszédos országokban élő magyarok ellen irányuló ellenséges megnyilvánulások. Az Európai Uniónak tehát mind bel-, mind pedig külpolitikai szempontból intenzívebben kellene a nemzeti és a vallási identitás szabad vállalásának biztosításáért és a kultúrák és vallások közötti békés együttélés megvalósításáért dolgoznia. Egy ilyen stratégiai jelentőségű cél megvalósításáért egy hat hónapos soros elnökség időtartama sajnos nem nyújt túl sok lehetőséget − utalt Tőkés László a magyar EU-elnökség időszakára.
Az eszmecsere során Rüdiger Noll CEC főtitkárnak az uniós elnökségi politikák folyamatosságára, valamint magyar EU-elnökség örökségére vonatkozó kérdésére erdélyi képviselőnk azt válaszolta, hogy hosszú távon az emberi jogok mellett a vallási jogok védelmére, valamint a keresztény értékek hangsúlyosabb megjelenítésére lenne szükség az Unió szintjén.
Dr. Szebik Imre, a Magyarországi Ökumenikus Tanács Elnöke az Európai Unión belül a magyarokról alkotott képre, valamint ennek kedvezőtlen alakulására kérdezett reá. Tőkés László, nagyra értékelte azt, hogy a nemzeti identitás nyilvános vállalásával kapcsolatos nehézségek ellenére végre „Magyarnak lenni jó!” Európában, és kiemelte Orbán Viktor szerepét a magyar nemzeti és keresztény vallási örökség megőrzésében és az új Alkotmányban való megjelenítése terén.
A megbeszélésen általános tetszést váltott ki Mészáros Kálmán baptista egyházi elnök azon felvetése, hogy indokolt és szükséges volna egy protestáns egyházi unió létrehozása Európában.
Brüsszel, 2011. június 15.
Tőkés László
EP-alelnök
Sajtóirodája
hírek
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére
2024. december 10. kedd
Meghívás és gratuláció